SPOTKANIE SYNODALNE

dodane: 14 grudnia 2021 13:53

We wtorek 14 grudnia o godz. 19.00 odbędzie się pierwsze SPOTKANIE SYNODALNE.

Trwa synod Kościoła. Z języka greckiego "syn" to razem, "hodos" to droga. To znaczy: "Wędrować razem", "Wspólna droga".

-------------------------------------

Synod to organ pomocniczy papieża. "To narzędzie, którym Kościół posługuje się praktycznie od swoich początków. Apostołowie zbierali się razem, aby podejmować decyzje pod natchnieniem Bożego Ducha (por. Dz 15, 1-33). Potem przez wiele wieków następcy Apostołów, biskupi, gromadzili się na synodach, aby rozeznawać, jaka jest wola Boża względem Kościoła. Przez wieki synody były podstawowym sposobem podejmowania kościelnych decyzji.

Tym razem Papież Franciszek pragnie, aby w synodalnym doświadczeniu uczestniczyli nie tylko biskupi. Do pójścia wspólną drogą rozeznania woli Bożej zaprasza wszystkich - bo wszyscy przez chrzest i bierzmowanie otrzymali Ducha Świętego, a w Eucharystii karmią się jednym Ciałem Żyjącego Pana. W ten sposób budują Mistyczne Ciało Chrystusa, czyli Kościół, za który są współodpowiedzialni. Synodalne prace potrwają dwa lata. Najpierw będzie miała miejsce faza diecezjalna, w przyszłym roku kontynentalna, a w reszcie w 2023 - powszechna".

Zapraszamy! Czekamy na Ciebie. Twój głos też jest ważny.

undefined