Aktualności

LIST DO PARAFIAN I PRZYJACIÓŁ PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W BELSKU DUŻYM

dodane: 15 sierpnia 2020 19:04

 LIST DO PARAFIAN I PRZYJACIÓŁ PARAFII ŚWIĘTEJ TRÓJCY W BELSKU DUŻYM.

Moi Drodzy!

Zwracam się do Was tą listowną drogą, która umożliwia dotarcie do jak największej liczby osób, które współtworzą naszą parafię, identyfikują się z nią, może się z niej wywodzą, czy też sympatyzują z nią.

Przeżywamy obecnie wyjątkowy pod wieloma względami 2020 rok. W Kościele i naszej Ojczyźnie to rok 100-lecia narodzin Św. Jana Pawła II i 100-lecia Cudu nad Wisłą, czyli Bitwy Warszawskiej. To także czas trwania epidemii koronawirusa, która daje się nam wszystkim we znaki i zapewne też przejdzie to historii.

W tym szczególnym czasie przyszło nam realizować planowaną dużo wcześniej poważną inwestycję. Obowiązkiem proboszcza parafii jest troska nie tylko o dobro duchowe parafii, ale także o dobro materialne. Przedmiotem naszej wspólnej troski jest i musi być nasza piękna, zabytkowa świątynia, która jest naszą chlubą!

W minionym 2019 roku, po ponad dwóch latach oczekiwania i zabiegania, dostaliśmy bardzo duże, ale niecałkowite dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na „Głęboką termomodernizacją budynków parafii…”. Składają się na to m.in.:

· docieplenie stropów kościoła, dwóch zakrystii i plebanii

· wymiana okien (z witrażami)

· renowacja sześciu, starszych witraży 

· instalacja ogrzewania podłogowego w kościele oraz zakrystiach

· podcięcie wszystkich drzwi w kościele

· montaż gazowych pomp ciepła w dwóch kotłowniach

· montaż paneli fotowoltaicznych na dachu plebanii.

Warto było czekać na tak duży zastrzyk funduszy!

W oczekiwaniu na odpowiedź po złożeniu Wniosku do NFOŚiGW, w międzyczasie zostały przygotowane projekty remontu parkanu kościelnego i elewacji kościoła, które również wymagają zajęcia się nimi. Wiosną minionego roku złożyliśmy Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie remontu elewacji kościoła. Wczesną jesienią przyszła pozytywna odpowiedź o dofinansowaniu w kwocie 70 tyś. zł. (34 % wnioskowanej kwoty). Urząd naszej Gminy Belsk Duży dofinansował nas kwotą 30 tyś. zł. Skłoniło to nas do rozpoczęcia I etapu koniecznego remontu elewacji. Dnia 10 października 2019 roku rozpoczęły się prace przy kościele: 

· odkopane i zaizolowane zostały fundamenty dwóch, najbardziej zniszczonych ścian kościoła

· zostały doszczętnie zbite stare tynki i położono nowe

· dokonano izolacji poziomej dwóch ścian kościoła 

· pomalowano odnowioną część elewacji świątyni

· zamontowano część miedzianych rynien w miejscach, gdzie kiedyś zostały skradzione.

Koszt wykonanych prac do wiosny br. to ponad 202 tyś. zł. Było możliwe nie tylko dzięki dofinansowaniu (w sumie połowa kosztów), ale przed wszystkim dzięki Wam i Waszym ofiarom składanym na tacę co tydzień na Mszy św., a szczególnie na tacę inwestycyjną w ostatnią niedzielę miesiąca. Zostało też otwarte na ten cel subkonto parafialne w pobliskim Banku Stefczyka. Składam szczególne, serdeczne podziękowania wszystkim tym osobom, które dokonały wpłat lub złożyły osobiście ofiarę na konieczny remont części elewacji kościoła. 

Miniony rok 2019, to także rok załatwiania formalności, konsultacji z projektantami i konserwatorem, biegania po urzędach w Warszawie, Radomiu i Grójcu, ale warto było!

Wraz z wiosną 2020 roku, po uzyskaniu pozwolenia na budowę i zgody konserwatora zabytków, rozpoczęty się prace związane z termomodernizacją kościoła i plebanii. Budynek plebanii został ocieplony i zyskał nową elewację. Na terenie koło plebanii dokonano 18-tu 96-cio metrowych odwiertów na potrzeby trzech gazowych pomp ciepła oraz przyszłego ogrzewania kościoła i plebanii. Na dachu plebanii zainstalowano 18 paneli fotowoltaicznych, aby w przyszłości zaoszczędzić na energii. Obecnie w kościele instalowane jest na całej powierzchni starej, bezwartościowej posadzki ogrzewanie podłogowe. Także jest wymieniana cała instalacja elektryczna! W trakcie prac wynikły dodatkowe zadania, jak m.in. wykonanie nowego przyłącza gazowego do nowej kotłowni i montaż obowiązkowego hydrantu przeciwpożarowego wewnątrz naszej świątyni.

Przed nami jeszcze duża część prac, dlatego ośmielam się Was uprzejmie prosić o pomoc w realizacji tych koniecznych inwestycji. Kiedy składaliśmy Wniosek do NFOŚiGW (styczeń 2017 roku), całkowity koszt przedsięwzięcia wynosił 1.887.923 zł. W międzyczasie wzrosły ceny materiałów budowlanych i robocizny. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie koszty są kwalifikowane, tak więc wartość zadania wzrosła do kwoty 2.301.760 zł. Około 550 000 zł musimy pokryć wspólnie my, jako Parafianie i Przyjaciele Parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym.

W najbliższych dniach przedstawiciele Rady Parafialnej i mieszkańców danej miejscowości, osiedla czy ulicy na terenie naszej parafii przyjdą do waszych domów lub mieszkań, aby w imieniu całej parafii i moim poprosić Was o wsparcie finansowe. Będzie to pierwsza, ogólnoparafialna zbiórka ofiar na tzw. wkład własny do realizowanej części inwestycji termomodernizacyjnej kościoła, a konkretnie chodzi o wymianę okien i renowację witraży. Koszt samej stolarki okiennej kościoła, to kwota 570.000 zł, w tym wkładu własnego musimy włożyć ok. 200.000 zł.

 Już z góry i z serca Wam dziękuję za Wasze zrozumienie i hojność, która będzie wyrazem troski o parafię oraz o stan naszej pięknej, zabytkowej świątyni parafialnej

Wam i Waszym rodzinom oraz naszym wspólnym wyzwaniom niech dobry Bóg błogosławi! 

Belsk Duży, sierpień 2020 roku Ks. Jarosław Siuchta, Wasz proboszcz.

.


Może warto udostępnić znajomym?
Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
8:00
9:00
10:30 (kaplica w Rożcach)
12:00
17:00
18:00
19:00 (we wrześniu i październiku)
Spowiedź

Podczas każdej mszy świętej