„Wczoraj skazani, dzisiaj odkupieni” – rozważania wielkopostne rektora PWTW

źródło: https://ekai.pl/wczoraj-skazani-dzisiaj-odkupieni-cykl-wielkopostnych-rozwazan-rektora-pwtw/

„Jezus otworzył nam swoje serce. Jako chrześcijanie przez chrzest zamieszkaliśmy w Jego sercu jak w domu. Dlaczego z tego domu tak wielu dziś się wyprowadza, odchodzi z Kościoła?” – pyta w wielkopostnym rozważaniu ks. prof. Krzysztof Pawlina. „Wczoraj skazani, dzisiaj odkupieni” – to rozważania przygotowane przez rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Pod hasłem „Wczoraj skazani, dzisiaj odkupieni” przez kolejne niedziele Wielkiego Postu ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, będzie publikował krótkie rozważania poświęcone problemom współczesnego chrześcijanina.

– Przychodzą w życiu takie chwile, że jesteś tyko ty i twoje cierpienie i ktoś, kto może ci pomóc, choćby odrobinę. W momentach krytycznych przestaje się liczyć znaczenie, praca, towarzystwo i plany – mówi rektor PWTW. Wspomina tu moment, gdy zapytał pewnego studenta Academi of Arts w Londynie – dlaczego jego zdaniem wielu młodych ludzi nie chce mieszkać w sercu Boga, odchodzi z Kościoła. Ten po chwili namysłu odpowiedział tak – “jest w człowieku coś dziwnego. Jak ma wszystko, jest mu dobrze, to myśli, że gdzieś indziej jest lepiej. Dlatego opuszcza dobre miejsce, aby znaleźć lepsze”. Większość z nas to duchowi emigranci – kontynuuje ks. prof. Krzysztof Pawlina przywołując pytający wzrok Jezusa z obrazu Titiana.

– Wielu z nas nie chce tego wzroku widzieć. Nie chce nawet dobrego Bożego spojrzenia. Dlaczego? – pyta. Choć żyjemy, śpimy i jemy, chodzimy do pracy, to jesteśmy niekiedy jak więzień w celi oczekujący na wyrok.  Mamy jednak szansę. Pan Jezus jest po naszej stronie. Wielki Post jest czasem, kiedy w bramie więzienia tkwią klucze włożone tam przez Chrystusa. Od ciebie zależy czy po nie sięgniesz – mówi ksiądz rektor.

Poniżej publikujemy pierwszy odcinek cyklu:

Krótkie rozważania publikowane będą w każdą niedzielę na kanale pwtwarszawa.