Ojciec Święty mianował nowego nuncjusza w Argentynie oraz na Filipinach. Papież mianował także nowego podsekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Dotychczasowy nuncjusz w Argentynie, Szwajcar, abp Emil Paul Tscherrig został przedstawicielem papieża w Republice Włoskiej. Po raz pierwszy w historii nuncjuszem apostolskim we Włoszech będzie nie-Włoch. Pełniący dotychczas ten urząd abp Adriano Bernardini osiągnął wiek emerytalny 13 sierpnia, kończąc 75 lat.

70-letni abp Tscherrig urodził się 3 lutego 1947 roku. Pochodzi z kantonu Valais. Od 1996 r. był nuncjuszem w Burundi, następnie od 2000 r. na Antylach, od 2004 r. w Korei i Mongolii, od 2008 r. w Szwecji, Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii, a od 2012 r. w Argentynie, gdzie poznał obecnego papieża.

Nuncjaturą apostolską we Włoszech i San Marino zawsze kierowali Włosi. W innych państwach normalną sytuacją jest, że nuncjuszem zostaje obcokrajowiec. Jednym z nielicznych wyjątków był Polak, abp Józef Kowalczyk, kierujący nuncjaturą w Polsce w latach 1989-2010.

Ojciec Święty mianował również dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Libanie, abp Gabriele Giordano Caccię swoim przedstawicielem na Filipinach.

Abp Gabriele Giordano Caccia urodził się 24 lutego 1958 roku w Mediolanie. 27 kwietnia 1980 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Carlo Martiniego i został inkardynowany do archidiecezji mediolańskiej. W 1988 rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Obronił doktorat z teologii na Papieskiej Akademii Kościelnej oraz uzyskał kościelny licencjat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

1 czerwca 1991 podjął pracę w służbach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej, począwszy od nuncjatury w Tanzanii. 11 czerwca 1993 roku został przeniesiony do pracy w Sekretariacie Stanu, a 17 grudnia 2002 roku został mianowany asesorem do spraw ogólnych.

16 lipca 2009 r. został mianowany przez Benedykta XVI nuncjuszem apostolskim w Libanie oraz arcybiskupem tytularnym Sepino. Sakry biskupiej 12 września 2009 r. udzielił mu w Watykanie osobiście Benedykt XVI.

Czytaj także: Trzy czwarte reformy Kurii Rzymskiej za nami

Papież mianował podsekretarzem Kongregacji ds. Duchowieństwa dotychczasowego urzędnika tej dykasterii, ks. Andreę Ripa, kapłana diecezji Rimini.

Ks. Andrea Ripa urodził się 5 stycznia 1972 r. w Rimini. Po ukończeniu studiów filologii klasycznej na Uniwersytecie Urbino podjął przygotowania do kapłaństwa i został wyświęcony dla diecezji Rimini w 2004 roku.

Uzyskał także w roku 2010 doktorat prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz w 2013 roku dyplom adwokata Roty Rzymskiej. Pracował duszpastersko w swojej diecezji rodzimej, a także w jednej z parafii Wiecznego Miasta. Był wykładowcą prawa kanonicznego, obrońcą węzła, sędzią i wikariuszem sądowym przy Trybunale Regionalnym w Bolonii. Od roku 2013 pracuje w Kongregacji ds. Duchowieństwa.


Może warto udostępnić znajomym?Msze Święte
Dni powszednieNiedziela i święta
8:00
9:00
10:30 (kaplica w Rożcach)
12:00
17:00
18:00
19:00 (we wrześniu i październiku)
Spowiedź

Podczas każdej mszy świętej